Rychlá lukostřelba

ČeskyEnglish

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 26.1.2016

statistiky

Kolejnice pro založení tahem

Pro úspěšné založení tahem je nutné vytvořit z prstů "kolejnici", která navede tětivu do drážky v šípu. Při zakládání šípu zevnitř k tomu slouží malíček, prsteníček a prostředníček, funguje to dobře a vcelku není důvod proč vymýšlet něco jiného. Zato při nasazování zvenčí jsou možnosti různorodé, a každému bude vyhovovat jiná.

Následují typy kolejnic které znám. U každé uvádím slovní popis, i když lépe to je asi poznat z obrázku - obrázky jsou na konci článku. V popisu píšu o obvyklém počátečním držení šípu. Techniku obvykle lze upravit tak, aby šlo šíp držet i mezi jinými prsty, ale je to potom těžší na provedení. Dále uvádím problém, který se u téhle techniky vyskytuje často. Je to věc, na kterou si musíte dát pozor, a která se vyřeší až vytrvalým tréningem.

1) Šíp držený mezi palcem a ukazováčkem (případně mezi jinými prsty, ale přitisknutý palcem). Ukazováček tiskne končík k hraně palce blízko prvního článku, a tato hrana palce slouží jako kolejnice. Častý problém - mně dělá problém chytit takto šíp rychle. Tuhle kolejnici ukazuju ve videu k zakládání tahem, takže tady nemá fotku.

2) Šíp držený mezi ukazováčkem a prostředníčkem, palec tiskne končík shora proti prostředníčku. Hrana palce slouží jako kolejnice. Tuhle variantu taky používám já. Častý problém - palec překryje celý končík, takže kolejnice nevede do drážky nýbrž mimo.

3) Šíp držený mezi ukazováčkem a prostředníčkem, hřbet posledního článku palce se opírá o okraj končíku. Kolejnicí je hřbet palce. Tato finta je odkoukaná od Míly Pletánka. Častý problém - tětiva při přechodu přes poslední kloub palce přeskočí končík místo aby do něj vklouzla.

4) Šíp držený mezi palcem a ukazováčkem, jeden cíp končíku je přitisknut pod nehet palce. Kolejnicí je poslední článek palce a nehet. Tuto fintu poradil Petr Skácel. Častý problém - když to děláte rychle, snadno si končík pod nehet zarazíte příliš velkou silou, a není to vůbec příjemné.

Následující kolejnice nepoužívá palec. Okoukal jsem ji od Briana C, který začal na nasazení obhmatem, ale postupně si ho přizpůsoboval tak, že teď už je to spíš nasazení tahem. Funguje to jen se šípy, které mají dostatečně dlouhý konec za opeřením.

5) Šíp je držený mezi ukazováčkem a prostředníčkem. Držení musí být velice pevné - šíp je zapřený mezi dlaní ruky a oběma prsty. Ukazováček tlačí na šíp shora dolů, prostředníček zdola nahoru, čím se šíp fixuje a jeho končík pevně tiskne ke dlani. Právě to tisknutí proti dlani je velmi důležité, a po celou dobu nasazování nesmí povolit. Kolejnici potom tvoří dlaň ruky s odtaženým palcem (který se toho vůbec neúčastní). Kvůli neúčasti palce nelze šíp při nasazování rolovat - jeho pozice musí být upravená už předem, ještě než se palec odtáhl. Častý problém - nedostatečné tisknutí šípu proti dlani. Tětiva potom vleze pod šíp, místo aby vklouzla do drážky. Obvykle to povolí na poslední chvíli, těsně předtím, než by tam tětiva měla sklouznout.

 


Kolejnice - varianta 2
Kolejnice - varianta 2
Kolejnice - varianta 3
Kolejnice - varianta 3
Kolejnice - varianta 4
Kolejnice - varianta 4
Kolejnice - varianta 5
Kolejnice - varianta 5