Slaměná terčovnice
Slaměná terčovnice je tradičně používaný druh terče, a patrně první věc, kterou si člověk představí, když s ním začnete mluvit o terčích. Funguje samozřejmě výborně, o to žádná. Dokonce se dá i koupit, mají ji na kdejakém lukostřeleckém e-shopu. Problém je s cenou - 80cm široká terčovnice stojí okolo 1000kč. Menší (a užší) jsou levnější, ale zase k nim už nutně potřebujete nějakou zarážku šípů pro případ, že se netrefíte. No a žádná terčovnice nevydrží napořád, nakonec se rozstřílí a budete muset kupovat novou.
To byly špatné zprávy, teď ty dobré
Rozstřílené terčovnice už spolehlivě nezastaví šíp, a ten jimi proletí. Pokud ale zajistíte za terčem nějakou zarážku, pořád můžete rozstřílenou terčovnici používat jako cíl střelby; jen v ní holt ty šípy nezůstanou. Takže pokud máte jiný způsob jak zarazit prolétávající šíp, můžete terčovnici používat o dost déle.
Pokud máte trochu venkovního prostoru, kupte si místo terčovnice balík sena. Je o kus větší, mnohem masivnější a trvanlivějši, a o dost levnější než terčovnice. Silně to doporučuju.
Terčovnici si můžete vyrobit sami. Napíšu jak, ovšem má to háčky. Jelikož mám praxi ve výrobě slaměných ošatek, šil jsem si svoji terčovnici sám, a toto jsou mé postřehy.
- Spotřebuje se na to strašně moc slámy.
- Sláma nesmí být z kombajnu, nýbrž musí jít o dlouhá nerozbitá stébla. Něco takového si můžete buď sami vypěstovat, a nebo nažnout na poli před sklizní. Samozřejmě se souhlasem majitele.
- Sláma by dále měla být dlouhá, ideálně žitná (žito je skoro tak vysoké, jak člověk). Kratší stébla jsou použitelná, ale čím jsou delší, tím lépe se s tím pracuje.
- Stejně jsem terčovnici neudělal tak tuhou, jako jsou ty kupované.
Šití slaměné terčovnice
Prezentuju tady postup na šití nikoli terčovnice, ale malého slaměného kroužku na sestřelování ze vzduchu. Je to tím, že to jsem si fotil, zatímco terčovnici ne. Technika je nicméně naprosto stejná,potřebujete jen větší dutinku a mnohem víc slámy.
Potřeby:
Sláma. Suchá, nerozbitá mechanickou mlátičkou, a ideálně s dlouhými stébly. Bez koncových klasů, ty se musí odstříhat.
Obšívací materiál. Na fotkách to šiju namočeným lýkem (dá se koupit např. v květinářství na dekorace), jelikož to je jeden z tradičních materiálů. Můžete ovšem použít i dnes dostupnější provázek. Na terčovnici provázek použijte určitě.
Jehla. Dost dlouhá, aby prošla celou tloušťkou výrobku (což je důležité hlavně u tlusté terčovnice), a s dost velkým okem, aby se do něj dal snadno navléknout obšívací materiál.
Dutinka. To je něco, do čeho z jedné strany budete doplňovat slámu, a z druhé poleze pramen a normované tloušťce. Dutinka by měla být na jedné straně širší, aby se usnadnilo zasouvání stébel. Já používám na fotkách pásek kůže, který je zatočený a sešitý tak, aby uvnitř vznikla mírně kónická dutina. Na terčovnici jsem používat váleček z PETky s ustřiženým spodkem a hrdlem (ten kónický není, ale docela se to dalo použít).
Obecné pokyny
Celé technice se říká spirálová. Stébla slámy pomocí dutinky formujete do pramene, který potom od středu stáčíte do spirály a neustále přišíváte obšívacím materiálem k tomu, co už je hotové. Kroužek i terčovnice tedy vzniká od středu.
Stébla slámy se vkládají vždy patkami (tlustšími konci) napřed do širšího otvoru dutinky (pokud kónická není, tak prostě do pořád stejného otvoru). Z užšího otvoru dutinky vychází pramen slámy k obšívání. Dutinka by měla být po celou dobu přiměřeně naplněná. Jakmile začne být podezřele volná, hned do ní přidáte stébla slámy tak, aby se opět naplnila. Přidáváte stejným způsobem jako na začátku (patkami napřed do tlustší díry). Díky tomu pramen neustále plníte a ten vám nikdy nedojde.
Aby byl pramen tužší, je dobré ho zkroutit. U terčovnice je to záhodno udělat, u kroužků to není tak nutné.
Šije se tím nejjednodušším stylem. Steh vypadá takto:
- Kruh je postavený tak, že nepřišitý pramen je na od vás vzdálenějším konci a trčí směrem doleva. Jehla visí na lýku směrem dolů pod kruh.
- Chytnete jehlu, a obemknete s ní odspoda nahoru pramen slámy.
- Shora dolů jehlu píchnete skrz předchozí (už zašitou) vrstvu spirály. Hodně utáhnete.
- Jehla opět visí dolů, můžete udělat další steh
Když dojde lýko, nevažte na něm uzel. Místo toho nechte dolů viset konec starého lýka, a shora do stejného místa píchnete jehlu s novým lýkem.
- Jehlu protáhnete tak, že nahoře bude koukat jen krátký konec nového lýka. Tím máte dva konce - zdola visí starý,nahoře je nový.
- Oba konce složíte k sobě, jednou nebo dvakrát je spolu stočíte, a vložíte je na přišívaný pramen.
- Šijete dál jako normálně. První steh udělejte opatrně, pak už to bude držet spolehlivě. Konce jsou odteď normální součástí pramene stejně jako sláma, a příští vrstva spirály je překryje, takže nebudou vidět.
Pokud šijete provázkem, navazujte stejně. Kdybyste to svázali uzlíkem, ten uzlík by se skrz slámu špatně protahovat. Pokud chcete,můžete zauzlovat ty dva konce místo pouhého zatočení.
Postup
1) Začátek je nejtěžší. Naplníte dutinku, navléknete lýko do jehly. Konec lýka přiložíte ke konci pramene z dutinky a několikrát jím pramen silně obmotáte, aby držel. Obmotaný kousek co nejlépe zahnete do kolečka a opět celé omotáte lýkem. Tím máte pevný základ a odteď můžete šít normálně.
2) Pramen přikládáte pořád kolem dokola a v pravidelných vzdálenostech ho přišíváte k tomu, co už je ušité. Zpočátku tomoc jako kolečko vypadat nebude, sláma bude mít tendenci se ostře zalamovat. To nevadí. Snažte se přišívaný pramen rovnat prsty do kolečka, ale pár nedokonalých otáček ze začátku se zkousne. Jakmile spirála nabyde, začne se do kolečka formovat sama.
Čím hustěji šijete, tím bude výsledek pevnější, ale tím víc spotřebujete času a obšívacího materiálu. U kroužků dělám stehy cca 1-2cm od sebe, u terčovnice víc, jinak bych se z toho zcvoknul.
3) Neustále doplňujete slámu do dutinky a přišíváte kolem dokola pramen. Pokud se pramen rozplizává, zkruťte ho. Čím víc stehy utáhnete, tím bude výsledek pevnější.
4) Jakmile vám průměr výrobku vyhovuje, přestaňte přidávat slámu a šijte s tím co máte. Pramen se začne postupně zužovat a zužovat, až skončí. Na konci obšívací materiál zapošijte (nebo třeba s pomocí jehly přivažte k předchozím stehům) a je hotovo. Pokud jste šili lýkem, nechte výrobek před použitím uschnout.