Rychlá lukostřelba

ČeskyEnglish

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 26.1.2016

statistiky

Zakládání šípu pumpováním

Na konci to skončí v založení šípu tahem nebo tlakem. Pumpování je nicméně o tom, jak si téměř z jakékoli polohy přehmátnout zadní rukou na konec šípu, aby bylo možné ho do tětivy založit. Je to relativně pomalejší způsob, nicméně jistý, spolehlivý, a fungující za všech okolností.

Na začátku tedy držíte šíp kdekoli na jeho dříku, jakýmkoli způsobem. Tyto body budou popsány pro držení v pěsti za prostředek šípu, protože to je taková obyčejná situace, do které se dostanete snadno třeba při sbírání šípu ze země. Šíp budete chtít přikládat zevnitř, ruka má jít taky zevnitř.

1) Přiložíte přední část dříku zevnitř k lučišti. Ukazováček přední ruky šíp lehce přidrží.

2) Zadní ruka začne klouzat po šípu dozadu; šíp se nehýbe, přední ruka ho přidržuje. Zadní ruka sklouzne přes opeření, a uchopí konec šípu způsobem, jaký chcete.

3) Zadní ruka tlačí celý šíp dopředu; ukazováček přední ruky ho přidržuje ve správné pozici, ale nechává ho klouzat.

4) Jakmile se zadní ruka dostane do mezery mezi tětivou a lučištěm, začnete rukou táhnout a tětivu nasadíte na šíp tahem.

Pumpování se tedy vyznačuje pohybem ruky dozadu (klouzání po šípu), pak zase dopředu (tlačení šípu) a znovu dozadu (zasazení do tětivy a napnutí). Je tam několik pohybů a proto je to celé pomalejší. Výhodou ale je možnost srovnat se čistě po hmatu s pozicí, kteá není úplně ideální. Pumpování by se měl podle mého soudu naučit každý rychlostřelec, protože funguje vždycky. Když se vám někde něco rozsype v prstech a chytnete to nouzově, pumpování vám umožní střílet i tak.

Varianty: Pumpováním lze přiložit šíp i z vnějšku. Při nasazování na tětivu (bod 4) můžete místo popsaného nasazení tahem použít nasazení tlakem. Podle mého soudu je to rychlejší. STejně tak lze nasadit obhmatem, na některých videích mám pocit, že právě to dělá Murat Ozveri.

 

Pumpování