Rychlá lukostřelba

ČeskyEnglish

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 26.1.2016

statistiky

Držení tětivy - pinch draw

Pinch draw bych volně přeložil jako "stiskové" držení, ale překlad se mi moc nelíbí, takže tomu budu říkat pinch draw. Poměrně dlouho jsem ho ignoroval, protože mi v jedné podobě přišlo nepoužitelné, a v ostatních zase skoro stejné jako apache draw. Nakonec musím přiznat že jsem se dost mýlil, a pinch draw si zaslouží vlastní sekci.

Pinch draw může mít několik podob. V té nejzákladnější (a nejslabší) se šíp pouze stiskne mezi palec a hranu ukazováčku, žádný prst se neopírá o tětivu. Je to extrémně slabé držení, kterým udržíte jen velmi slabé luky, protože celou sílu luku držíte jen stiskem mezi palcem a ukazováčkem. Používají ho různé amazonské kmeny a podobní domorodci, ale to je tak všechno. Dnes mi přijde dost k ničemu.

Další varianty pinch draw přidávají na tětivu jeden nebo dva další prsty - jen ukazováček, jen prostředníček, nebo oba dva. To už držení značně usnadní, a na 30-40lb luk už se to dá použít (s tréningem asi i víc). Pořád to není příliš silné, ale pro lehké luky (které dneska používá naprostá většina lukostřelců) naprosto vyhovující. Takovýto vylepšený pinch draw se hojně používal mezi indiány v Americe, a snad bychom ho našli i u starověkých skythů.

Při pinch draw je dlaň vytočená šikmo vůči tětivě. Pro porovnání - při klasických hrabičkách je rovina dlaně zadní ruky prakticky souběžná
s tětivou. Při palcovém nátahu je prakticky kolmo k tětivě (zadní ruka je hodně vytočená). Pinch draw je něco mezi. Prsty, které zabírají do tětivy, se na ni přikládají dost zešikma. To je dobře, protože při vypuštění šípu je snažší z tětivy jen tak sklouznout, a nezavadit za ní nevhodným způsobem, který pohne šípem.

Držení musíte přizpůsobit tak, aby vždy tisklo šíp proti lučišti (a nikoli aby ho od lučiště odtahovalo). Takže pokud zakládáte zvnějšku, je potřeba mít palec na šípu trochu víc vzadu, aby převažoval tlak hranou ukazováčku. Pokud zakládáte zevnitř, musí být palec naopak trochu vysunutý, protože má převažovat jeho tlak. Nicméně pokud si na ten správný tlak zvyknete, zjistíte, že držení pěkně šíp fixuje tam kde je potřeba. Narozdíl třeba od hrabiček, se pak nestává oblíbená začátečnická chyba - namíříte, šíp se najednou odkloní od lučiště, a vy si ho musíte zhoupnout zase zpátky.

Historie

Pinch draw je pravděpodobně jeden z nejstarších způsobů držení tětivy, ne-li úplně nejstarší. I dnes ho nacházíme především u primitivních národů - s jistou nadsázkou lze říct, že čím primitivnější etnikum potkáme, tím je větší šance že bude používat pinch draw. Je to totiž velmi dobré držení, které ovšem funguje hůř na silné luky. Dokud národ nevynaleznul zbroj či střety armád, tak nepotřeboval silné luky a mohl vesele střílet pomocí pinch draw.

Z našeho pohledu je zajímavé, že pinch draw nebylo jen doménou křováků v bederních rouškách. Pomocí tohoto držení například stříleli starověcí Řekové - v nejstarším období jejich historie. Proslulí lučištníci z Kréty později přešli na hrabičkové držení (umožňující natáhnout i silné luky), nicméně do té doby se používal pouze pinch draw. Našli bychom ho pravděpodobně také u skythů.


Pinch draw - přesah. palec
Pinch draw - přesah. palec
Pinch draw - přesah. ukazováček
Pinch draw - přesah. ukazováček
Pinch draw - jen prostředníček na tětivě
Pinch draw - jen prostředníček na tětivě
Pinch draw - jen ukazováček na tětivě
Pinch draw - jen ukazováček na tětivě