Pozice - ze které strany zakládat šíp
Před napínáním tětivy musí být šíp zasazen drážkou na tětivu. K samotnému lučišti ale může být nasazen buď zevnitř, nebo zvnějšku.
Nasazení zevnitř je dnes mnohem obvyklejší, a je používané i při současné sportovní střelbě. Nasazení zvnějšku bylo ovšem také historicky používané; mnoho způsobů nasazování šípu přiložení zvnějšku vysloveně vyžaduje. Použitelné je samozřejmě obojí (jinak bych to tu nepsal), ale záleží i na typu vašeho luku. Pokud totiž máte luk s oknem, musíte šíp nutně nasazovat na té straně, kde je okno. Druhá strana je pro výstřel obvykle naprosto nevhodná.
Protože mezi současnými lučištníky je přiložení šípu zvnějšku neobvyklé až neznámé, něco o něm napíšu.
- Se šípem přiloženým zvnějšku je lepší střílet instinktivně. Pokud se pokusíte mířit pohledem podél šípu, lučiště vám zakryje výhled na terč i na hrot.
- Šíp přiložený zvnějšku lze přidržovat současně palcem i ukazováčkem přední ruky (ukazováček na něj dosáhne přes šířku lučiště). Díky tomu je šíp při pohybu stabilnější.
- Šíp přiložený zvnějšku výborně spolupracuje s palcovým nebo slovanským stylem držení tětivy. Tyto způsoby totiž tlačí šíp i mírně dovnitř, což v tomto případě znamená proti lučišti. Šíp je potom těsně před výstřelem stabilnější, neodchyluje se ani při běhu či jízdě na koni.