Luk VS vrhací nože
Jelikož se mi líbí použití luku na relativně krátkou vzdálenost, napadlo mě porovnat účinnost luku s vrhacími zbraněmi. Ty se taky používají k pohotovému zásahu na relativně krátkou vzdálenost. Od uživatele "spitamen" z fóra lukostrelec.cz jsem zjistil, že jeho kvalitní vrhací nože Walther na vzdálenost cca 7-8m proniknou asi 3cm do masivního dřeva a štípou prkna na paletách, pravděpodobně 2-3cm tlustá (podle palet co mám já hádám spíš k těm 2cm).
Poznámka od spitamena: Nůž stainless steel (dole v galerii na obrázku vpravo) o hmotnosti 105g (průměrná hmotnost vrhacího nože) hozený rychlostí 32 m/s (běžná vrhací rychlost) má při dopadu energii cca 54J. Já to nepočítal, ale věřím tomu. Našel jsem si tabulku energií pro palné zbraně, takže pro porovnání - diabolka ze vzduchovky má energii 16J, flobertka 20J, malorážka s nábojem .22LR 121J, pistole s nábojem 9mm Luger 426J. Čísla ovšem slouží k orientačnímu "udělání si představy". Když ovšem dojde na pronikání cílem, tak tam hodně závisí na tvaru projektilu; samotná energie zdaleka neznamená všechno. Ale s tvarem projektilu se zase nedá dost dobře počítat, a mnohem výmluvnější jsou pokusy a selský rozum.
Abych mohl porovnávat, vyrobil jsem si trochu improvizovaný šíp se širokou plochou hlavicí. Hrot je od špičky k omotávce dlouhý 3cm, v nejširším místě široký 2,5cm (což je zhruba rozměr toho vrhacího nože, se kterým porovnávám). Vyříznul jsem to ze železného pásu tlustého 2mm; to je odchylka od nože, který měl v místech pronikajících do dřeva tloušťku okolo 1mm. Dovolil jsem si tu odchylku udělat aby hlavice byla o něco těžší (a taky proto, abych nemusel tlustší železo zbytečně zbrušovat v ploše :-) ). Hmotnost šípu bohužel nemám kde zvážit; doplním ji až se k nějaké přesnější váze dostanu. Hrot neměl tulej a několikrát se mi šíp hned za hrotem zlomil, takže pokusy byly dělány s několika šípy (nicméně stejného typu a se stejným hrotem).
Měl jsem k dispozici 28lb dlouhý luk Viking od Lazeckého (lukysipy.cz), 40lb reflexní luk Mongol od Matyáška (luky-jma.cz) a 50lb reflexní luk Sokol II od Kassaie (lukostrelbakassai.cz). Střílel jsem ze vzdálenosti 10 kroků, což zhruba odpovídá těm 7-8m.
Průběh testu
První střela byla ze 40lb luku do 1,6cm tlusté smrkové palubky. Palubka byla položena na poměrně prudkém, ale přesto šikmém svahu. Šíp proniknul cca 1,5cm do dřeva, ale ze šikma, takže skrz neprošel. Naštípnutí znát nebylo. Z pokusu jsem tedy rovnou vyloučil ten 28lb luk, ten by zjevně dopadnul jen hůř.
Druhá střela byla z 50lb luku do stejné palubky. Šíp prošel cca 2cm, ale opět zešikma a poněkud napříč přes léta. Naštípnutí opět znát nebylo.
Došlo mi, že když budu mít prkno položené našikmo na svahu, tak to prostě nebude ono, šíp se při nárazu sveze. Takže palubku jsem následně vybalancoval tak, aby do ní šíp dopadal kolmo. Následující výstřel z 50lb luku proniknul přes 2,5cm do hloubky a tedy prošel skrz. Dřevo se rozštíplo.
Poslední pokus šel z 50lb luku na kolmo postavené 2,6cm tlusté prkno. Šíp se zabodl cca 2,2cm, takže skrz neprošel. Rozštípnutí dřeva bylo viditelné, ale ne moc velké.
Čistě pro porovnání, když jsem střelil tímto šípem vedle do hlíny, pronikal cca 5cm, tj včetně omotávky.
Závěr
Nakolik to mohu posoudit, tak s trochou dobré vůle se ten 50lb luk vrhacímu noži zhruba vyrovnal (dobrá vůle je potřeba ke správnému vyhodnocení výsledků - šíp sice nepronikl tak hluboko jako nůž, ale zase byl trochu tlustší, takže se mu hůř pronikalo). Bez trochy dobré vůle by se určitě už vyrovnal 60lb luk.
Průraznost by jistě mohla být vylepšena lepším hrotem a větší celkovou hmotností šípu. Na druhou stranu takto není průraznost o mnoho horší než u nože, a účinný dostřel je jistě větší.