Luk pro rychlou lukostřelbu
a rychlou lukostřelbu nepotřebujete žádný speciální luk. Předpokládám že rychlostřelecké techniky nebude možné použít na supermoderní kladkový luk, nicméně na cokoli tradičnějšího ano. Může jít o dlouhý nebo reflexní luk, s oknem či bez něj, s jednoduchým nebo tvarovaným madlem. Na každém luku nelze provozovat všechny techniky, nicméně pro každý luk lze najít techniku, která na něm funguje.
Rychlá střelba se obvykle spojuje s východními národy, jízdními lučištníky, a přes ně s reflexním lukem. Má to něco do sebe, reflexní luky jsou kratší, a tím pádem obratnější; a rychlý lučištník by měl být obratný. Nicméně každou techniku lze provést s reflexním i dlouhým lukem.
Obecně lze říct následující postřehy:
- Luk s oknem má obvykle madlo tvarované tak, že z jeho druhé strany (než je okno) se nedá rozumně vystřelit. Pokud chcete střídat přikládání šípu zvnějšku a zevnitř, pak potřebujete luk bez okna. Pokud chcete luk s oknem, budete muset šíp zakládat z té strany, kde je okno.
- Osobně preferuji tradiční podobu luku - s jednoduchým, úzkým netvarovaným středem. Takový luk dává největší rychlostřelecké možnosti. Lze šíp zasazovat zvnějšku i zevnitř, šípy lze držet v přední ruce spolu s lukem, a manipulaci se šípem nepřekáží žádné ergonomické výstupky a prolákliny. Vymakaně tvarovaný střed luku rychlostřelbě nebrání, ale omezuje množství použitelných technik.
- Co se síly nátahu týče, k rychlé lukostřelbě jsou lepší lehčí luky, se sílou okolo 25-35 lb. Čím lehčí luk, tím víc vám promine. S lehkým lukem si můžete dovolit držet tětivu i různými slabými, "nouzovými" úchopy, a stejně dokážete vystřelit. A lehký luk vám umožní při tom všem střílet s dostatečnou jistotou, aniž by se vám rozklepala ruka.
Měl jsem tady napsáno že těžší luky snižují rychlost. Ona to je pravda, nicméně praxe ukázala, že ta hranice je dál, než jsem si myslel. S 50lb lukem střílím prakticky stejně rychle jako se 40 nebo 30lb, a funguje mi na něm totéž co fungovalo na lehčích. Jasně, 50lb ještě není tak hrozná síla, ale přeci jenom to už patří do toho vyššího průměru. Slovanské držení tětivy na tom stále dobře funguje, nátah oběma rukama (double draw) je stále snadno proveditelný, když se to dělá dobře.
Takže - je pravda, že s těžším lukem si nemůžete dovolit takové psí kusy, aniž by vás po pár výstřelech začaly neúnosně bolet ruce. Na druhou stranu když máte trochu natrénováno, tak ani 50lb luk nepředstavuje z hlediska rychlostřelby velký problém. A má výhodu v dostřelu, a dává dobrý pocit, že s takovým lukem byste už leccos zvládli. Nicméně tréning a lukostřelecká praxe je určitě tím důležitější, čím silnější luk máte, a k lukům těžším než 30-40lb byste se měli propracovávat postupně. Jak z pedagogických, tak zdravotních důvodů.
O síle historicky používaných luků píšu něco v Historické luky.