Luk pro začátečníka
Začínajícímu lukostřelci bych doporučil dlouhý luk o síle 25 - 30lb, sehnatelný za rozumnou cenu. Proč zrovna takto?
- Síla 30lb je pro dospělého tak akorát. U lukostřelby platí obecné doporučení, že k velkým nátahovým silám je potřeba se dopracovat postupně. Pokud při střelbě veškeré svoje soustředění věnujete přetahování se s lukem místo přesnosti pohybů, tak to prostě dobře střílet nebude. A jsou pro to i zdravotní důvody.
- Dlouhý luk považuji za takový "klidnější" a lépe ovladatelný než reflexní (o kladkových vůbec neuvažuju, to jde mimo mě). Také je snažší narazit na špatně udělaný reflexní luk, než na špatně udělaný dlouhý luk - na nízkých cenových hladinách tohle docela hraje roli.
- Rozumná cena je důležitá. Pro začátek není vůbec nutné utopit v luku všechny rodinné úspory. Pokud vás lukostřelba chytne, počítejte s tím, že tak do roka stejně budete mít chuť pořídit nový luk. A když nechytne, nemusíte mít komplexy z toho, že jste vyhodili majlant za něco, co nepoužíváte.
Luky je lepší kupovat přímo od výrobců (resp. i na jejich eshopech), a ne ve fantasy obchodech, prodejnách kostýmů atd. Ne že by se tam nedaly sehnat občas použitelné luky, ale není to spolehlivé. U takových obchodů záleží docela dost i na vzhledu a dojmu, a můžou tam docela dobře nabízet mizerný luk, který ale dobře vypadá. U výrobce lze předpokládat, že si na svých produktech dává aspoň přiměřeně záležet. Krom luků od konkrétních výrobců můžete koupit luky mezinárodních značek, jako třeba Ragim nebo Samick. Ty můžete s klidem koupit v jakémkoli obchodě, značka je dostatečnou zárukou.
Můj první luk byl luk Viking od Lazeckého (www.lukysipy.cz), a byla to dobrá volba. Pro začátečnické střílení naprosto vyhovuje, a drahý také není. Vybral jsem si luk s oknem na levé (vnitřní) straně, což mi později začalo vadit, protože jsem nemohl vyzkoušet zakládání šípu zvnějšku.