Pseudoindiánské techniky
Američtí indiáni používali nejrůznější techniky střelby, různá držení tětivy, různé druhy luků - takže něco jako jednotná "indiánská technika" neexistuje. Zajímal jsem se nicméně trochu o lukostřelbu indiánů z plání, protože právě ti byli proslulí rychlou střelbou (dle očitých svědků dokázali ve vzduchu udržet až 8 letících šípů). Bohužel nikdo nepopsal jak to ti indiáni dělali. Zkusil jsem se tedy opřít o to, co o pláňových indiánech najisto víme, a na základě toho vymyslel několik technik, které by mohly fungovat. Tyto techniky jsem vymyslel já, takže jim nemůžu říkat "indiánské", takže proto jsem je nazval "pseudoindiánské".
Co o lukostřelbě indiánů z plání víme:
- Šípy si připravovali do přední ruky, drželi je tedy spolu s lukem. Měli takto dva až čtyří šípy, nikdy ne víc (ostatní šípy byly v toulci).
- Šípy v přední ruce drželi opeřením dolů. Pokud byly šípy trochu nakloněny, nakláněly se opeřením k vnitřní straně (doleva)
- Tětivu drželi pomocí pinch draw (ruka tedy byla přiložena z vnějšku)
- Šíp se zakládal na vnitřní stranu lučiště, pro leváky tedy zprava.
Video ukazuje tři techniky ke kterým jsem dospěl. Technika 3 mi připadá nejpoužitelnější. Techniky se liší jen způsobem založení šípu; všechno ostatní je stejné, jelikož to jsou ty známé pevné body, o které jsem se opíral.
Uložení šípů - v přední ruce, opeřením dolů.
Oddělení šípu -
- Technika 1 - sáhnout mezi tětivou a lučištěm, uchopit šíp za končík a vytáhnout
- Technika 2 - sáhnout křížem na končík šípu, a přes hřbet přední ruky ho vyklonit.
- Technika 3 - sáhnout kolem lučiště, chytit končík šípu, vyklonit ho a při vyklonění současně vsunout mezi lučiště a tětivu.
Založení šípu - Tlakem. V případě technik 1 a 3 2 tětiva proskakuje klasicky mezi šípem a palcem, u techniky 2 mezi šípem a ostatními prsty. Napíná se vždy pinch draw.
Napnutí tětivy - oběma rukama. Nátah je poměrně krátký, indiánské luky delší neumožnily.
Rychlost: ~ u mně 1 šíp za 2-3 sekundy, ale zřejmě by to šlo rychleji.