Rychlá lukostřelba

ČeskyEnglish

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 26.1.2016

statistiky

Terče

Drtivá většina výcviku lukostřelby spočívá ve střelbě na statický terč v přizpůsobeném prostředí. K tomu potřebujete dvě věci.

Cíl - tedy něco, do čeho se můžete trefit nebo netrefit. Za cíl vám může posloužit cokoli, o co se šíp nerozbije. Tištěný papírový terč, plechovka od piva, kartonová krabice, list připíchnutý na balík sena, jablko na hlavě vlastního syna ... S nedostatkem cílů se určitě potýkat nebudete.

Zarážku - tedy něco, co vám šíp zastaví za úrovní cíle, a zabrání mu v letu dál. Abyste například nezničili šíp o zeď domu, neztratili ho v hromadě listí, či nezastřelili souseda. Zdůrazňuji, že tady nejde jen o bezpečnost, tu můžete zajistit i třeba střelbou na liduprázdné louce. Jde o to, že nezastavené šípy se hodně často ztrácejí nebo rozbíjejí o kameny či stromy. Když každým výstřelem odrovnáte šíp za stovku, tak to radosti ze střelby nedodává.

Některé terče obě role kombinují - například dobře známá slaměná terčovnice. Když se do ní trefíte, jednak poznáte jak moc jste se trefili (jak blízko středu), a jednak se do ní šíp zabodne a dál neletí. Jenže aby šlo o spolehlivou zarážku, musí být takové terče dost velké, a to dost často nejsou. Zvlášť při tréningu rychlé střelby, kdy šíp často vysloveně uletí, je velmi užitečné i tyto terče doplnit nějakou další zarážkou.

Cíle

Tady se toho dá vymyslet hodně, tak jenom pár nápadů.

Zarážky

Přidám ještě jeden můj postřeh. Dnes se obvykle střílí na klasický terč, u kterého platí, že čím víc ke středu, tím je trefa lepší. Osobně mi to připadá poněkud depresivní, jelikož zásah není nikdy dobrý - vždycky se můžete přiblížit ke středu víc. Uspokojivější pro mně je pojmout terč jako "buď a nebo" - buď ho zasáhnu, nebo ne. Čím náročnější jste, tím menší terč si vezmete. Když střela skutečně něco způsobí (shodí plechovku,propíchne jablko atd.), tak je potom střílení daleko větší sranda.

Arab archery doporučuje pro tréning lukostřelby dva terče - jeden velký jako štít, druhý jako obličej. Lukostřelec nejdřív cvičí střelbu na větší, až se to naučí, tak na menší. Pokud spolehlivě střílí do menšího, je dostatečně dobrý. Tohle se mi líbí, protože se to drží zmiňované logiky "buď a nebo". Zároveň to neklade nesmyslně vysoké cíle (zásah musí být vždycky ve středu terče), nýbrž v určitou chvíli řekne "teď už jsi dost dobrý, abys svým dovednostem mohl věřit".