Hry v prostoru
Varování - při střelbě v přírodě se velmi snadno ztrácejí či rozbíjejí šípy. Na posečené louce ani tak ne, ale v lese nebo složitější terénu hodně. Pokud si chcete tu střeleckou svobodu ve venkovním prostoru vyzkoušet, ale nechcete obětovat své dobré drahé šípy, pořiďte si na to nějaké mizerné levné (do lesa silně doporučuji např. laminátové, které se snadno nerozbijí), i kdyby se pro váš luk nehodily. O něco tím přijdete - může se s nimi špatně trefovat, a můžou hůř létat. Ale na druhou stranu i s nimi máte možnost si lukostřelbu v přírodě osahat a vyzkoušet. Stojí to za to.
Flight archery
Postavíte se na dostatečně velkou prázdnou louku, pokud možno posečenou, abyste pak šípy našli. Cíl je jediný - dostřelit co nejdál. Toto je prastará lukostřelecká sportovní disciplína, a zároveň možnost střílet bez omezení. I když vám tato hra bude připadat jako nesmyslná, zkuste si ji. Je příjemné i poučné uvolnit celou sílu své zbraně, bez jakýchkoli omezení, a sledovat co dokáže.
Krom toho to má i praktická tréningová využití. Naučí vás to střílet velkým obloukem, což si jinak na omezeném prostoru nikdy nevyzkoušíte. Na střelbě do dálky si dále můžete výborně automatizovat kotvení a vůbec všechny pohyby spojené s výstřelem. V ideálním případě by šípy měly dopadat velmi blízko sebe. U dlouho letícího šípu jsou dále dobře vidět všechny jeho počáteční odchylky a kolísání, které vyplývají z chybné techniky a měli byste se jich snažit zbavit. A konečně se na tom naučíte taky správně pouštět tětivu - každé ztlumení je hodně znát.
Flight archery s rychlostí
Střílíte na volné louce co nejdál, ale důležité je kolik šípů dokážete najednou udržet ve vzduchu. Poměrně dobře se na tom měří rychlost přípravy a zakládání šípu, a taky vás to nutí i při rychlé střelbě střílet naplno.
Clout (vlajková střelba)
Tohle se nejlépe cvičí opět na louce. Do vzdáleného místa zapíchnete výraznou vlajku nebo jinou značku (pokud jsou tam balíky sena, tak si prostě vyberete jeden balík). Z dálky střílíte velkým obloukem, a snažíte se trefit co nejblíž ke značce (nabo přímo do balíku sena). Tahle hra poměrně věrně simuluje to, co prováděli středověcí lučištníci při dálkovém ostřelování armády.
3D střelba
V běžném terénu (např. lese) se rozmístí terče. Lukostřelec prochází trasou, a na stanovených místech se snaží trefit příslušný terč. Prodávají se na to pěkné terče v podobě zvířat, ale pokud se vám nechce utrácet, poslouží i oblíbené kartonové krabice. Trasa může být organizována různě, docela šikovný je způsob používaný už ve středověké Anglii - vždy vystřelíte na terč, pak k němu dojdete, vezmete si šípy, a od něj střílíte na další terč umístěný někde jinde. Vždy je dobré, když vám trasu připraví někdo jiný.
Lesní blbnutí
Když nemáte čas, chuť nebo možnost chystat seriózní 3D střelbu, vyjděte si prostě s lukem do lesa. Podle chuti střílejte na stromy, pařezy či cokoli, co vám padne do oka a nezničí šíp. Samozřejmě střílet do stromů není moc hezké, ale s tupou špičkou jim to nic vážného neudělá. Dokonce si můžete vyrobit šípy s menší bambulí místo hrotu (např. z korkového špuntu vhodně přilepeného kobercovkou). Takovými šípy se pak dá vystřelit do čehokoli, ačkoli se to samozřejmě trochu podepíše na jejich letových vlastnostech. Vždy ale střílejte někam, kam vidíte, a nejsou tam lidi.
Střílíte při tom obvykle při náhlém hnutí mysli vždycky, když vám nějaký zajímavý terč padne do oka. Někomu to může připadat jako blbost, ale máte takto možnost si "osahat" lesní terén, prudké nerovnosti, střelbu do výšky nebo naopak z výšky a tak dále. Je to taková nepřipravená 3D střelba, kterou můžete provozovat kdykoli kdy vás napadne. Uvidíte, že je to něco úplně jiného než doma do terče.